Jak skutecznie wygłuszyć ścianę od hałasu?

pianka akustyczna

Hałas z zewnątrz może być przyczyną wielu problemów, takich jak stres czy utrudnienia w koncentracji. Aby skutecznie wyeliminować niechciane dźwięki z naszego otoczenia, warto zastosować sprawdzone metody wygłuszania ścian.

Izolacje akustyczne z pianki jako sposób na hałas

Znanym sposobem na izolację ścian są pianki wykonane z poliuretanu lub melaminy. Występują one w różnych grubościach oraz kształtach, co pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb pomieszczenia. Montaż pianki akustycznej na ścianie jest bardzo prosty i polega na przyklejeniu jej za pomocą specjalnego kleju bądź taśmy dwustronnej. Przed przystąpieniem do montażu warto oczyścić powierzchnię ściany z kurzu i tłustych plam, aby zapewnić lepszą przyczepność materiału. Pianka akustyczna może być stosowana zarówno na ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a także na sufitach czy podłogach. Warto pamiętać, że im większa grubość pianki, tym lepsze właściwości dźwiękochłonne.

Dodatkowe metody wygłuszania ścian

Oprócz zastosowania pianki akustycznej istnieją również inne metody wygłuszania ścian, które mogą okazać się skuteczne. Jedną z nich jest montaż podwójnych ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Tego typu konstrukcje skutecznie tłumią dźwięki, zwłaszcza gdy wypełnione są wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie specjalnych paneli akustycznych, które oprócz funkcji dźwiękochłonnych, pełnią również rolę dekoracyjną. Panele te wykonane są z różnorodnych materiałów, takich jak drewno, tkanina czy metal, a ich bogata paleta kolorystyczna pozwala na dopasowanie do każdego wnętrza. Montaż paneli akustycznych polega na ich przytwierdzeniu do ściany za pomocą wkrętów lub specjalnych zawieszeń.