Gdzie znajduje zastosowanie gąbka akustyczna?

gąbki akustyczne

Gąbka akustyczna to materiał o niezwykłych właściwościach tłumiących dźwięki, który znajduje zastosowanie w wielu różnych przestrzeniach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm głównym obszarom, w których gąbka akustyczna może być wykorzystana, aby poprawić komfort akustyczny.

Gąbka akustyczna w studiach nagraniowych i salach prób

Gąbka akustyczna jest niezastąpionym materiałem w studiach nagraniowych oraz salach prób, gdzie wymagane jest skuteczne tłumienie dźwięków oraz redukcja pogłosu. Dzięki swoim właściwościom pochłaniającym dźwięki pozwala ona na uzyskanie klarowności nagrań oraz eliminuje niepożądane efekty dźwiękowe. Ponadto stosowanie gąbek i pianek akustycznych na ścianach, sufitach czy podłogach pomaga w izolacji dźwiękowej, zapobiegając przenikaniu hałasu na zewnątrz pomieszczenia. Tego typu produkty występują w różnych kształtach i grubościach, co pozwala na dopasowanie ich do konkretnych potrzeb. Przykładowo, gąbki o strukturze piramidkowej lub falistej są szczególnie efektywne w pochłanianiu dźwięków wysokich częstotliwości, podczas gdy gąbki o strukturze płaskiej lepiej sprawdzają się w przypadku dźwięków niskich częstotliwości. 

Gąbka i pianka akustyczna w biurach i pomieszczeniach domowych

Gąbka akustyczna nie jest używana tylko w profesjonalnych studiach nagraniowych czy salach prób. Coraz częściej można spotkać ją również w przestrzeniach biurowych oraz pomieszczeniach domowych. W biurach gąbka akustyczna może być wykorzystana do izolacji dźwiękowej ścianek działowych, co pozwala na zwiększenie prywatności i komfortu pracy w open space. Ponadto, gąbki akustyczne mogą być stosowane na sufitach czy ścianach w celu redukcji pogłosu oraz poprawy jakości rozmów telefonicznych czy wideokonferencji. W pomieszczeniach domowych gąbka akustyczna może być wykorzystana do poprawy komfortu akustycznego w miejscach szczególnie narażonych na hałas, takich jak sypialnie czy pokoje dziecięce.