Akustik projekt

Hałas i dzwięk

Izolacja akustyczna, termiczna i wibracyjna

Hałas jest nieuniknioną częścią życia w nowoczesnym społeczeństwie. Postęp technologiczny doprowadził do wytwarzania coraz większej ilości hałasu z maszyn, przedsiębiorstw, ruchu, itp.

To bardzo ważne, że próbujemy wpłynąć na hałas w taki sposób aby nie musiał być wszędzie. Aby niwelować hałas wymagana jest szczegółowa wiedza o jego pochodzeniu oraz o tym jak się on rozkłada i jak został zmierzony.

Gdzie jest granica hałasu?

Słowo hałas obejmuje pojęcie nieprzyjemnych albo niechcianych dźwięków. Gdy dźwięk podrażnia twoje uszy, to jest to nie tylko kwestia samego dźwięku, lecz także naszego nastawienia do niego. Przykładowo gdy robimy przyjęcie i jesteśmy w dobrym humorze - głośna muzyka jest dobrym doświadczeniem, ale gdy sąsiedzi organizują przyjęcie, wtedy muzyka staje się dla nas denerwującym hałasem, ponieważ nasze nastawienie do niej jest inne. Często dźwięk jest postrzegany jako hałas. Cieknący kran lub zadrapanie na płycie może być bardziej denerwujące niż trzask pioruna. Dźwięk i hałas są to zatem dwie różne rzeczy. Dźwięk może być traktowany jako przyjemna rzecz lub jako zwykły hałas - w zależności od postrzegania go.

Co to jest dźwięk?

Definicja:
Dźwięk jest ciśnieniem zmian, na przykład powietrza (albo wody). Zmiana ciśnienia w powietrzu wywołuje falę dźwiękową, ta z kolei kiedy oddziałuje na błonę bębenkową w ludzkim uchu zaczyna wibrować. Wibracje odbierane są przez ucho środkowe i zostają zamieniane w uchu wewnętrznym na impulsy nerwowe, które mózg rozpoznaje jako dźwięk. Ucho może dostrzec bardzo dużą skalę dźwięku - od dźwięku maleńkiej szpilki spadającej na ziemię, do hałasu z samolotu odrzutowego. Dźwięk jest postrzegany jako głęboki lub wysoki, w zależności od tego, ile razy ciśnienie zmienia się na minutę. Nazywamy to zjawisko częstotliwością i jest ona mierzona w hercach. Przeciętny młody człowiek może usłyszeć częstotliwości od 20 Hz do 20000 Hz. Za siłę dźwięku odpowiada ciśnienie akustyczne. Może ono zagrażać błonie bębenkowej np. przy wysokim natężeniu dźwięku. Aby opisać siłę dźwięku często używamy skali decybeli. Jej zakres liczony jest od 0 dB, co jest minimalnym dźwiękiem słyszalnym, do 140 dB, w którym ciśnienie dźwięku staje się tak silne, że może być to nawet bolesne. Skala decybeli nie zawiera jednak wszystkich poziomów ciśnienia akustycznego, dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego pomiaru. Idąc w górę lub w dół skali wskaźnik pomiaru zawsze mierzony jest co 3 dB gdyż wtedy występuje podwojenie hałasu o połowę. Oznacza to, że dwa razy 80 dB nie jest równe 160 dB, lecz 83 dB. Jeśli zmierzysz poziom hałasu przedszkola, to bardzo ważne jest czy pomiar wyniósł 80 czy 83 dB ponieważ w tym przypadku zmniejszając obciążenie o 3 dB, w istotny sposób oddziałujemy na środowisko pracy.

Hałas nie jest rzeczą, którą musimy akceptować - faktycznie możemy coś z tym zrobić. Klucz do sukcesu jest bardzo prosty - potrzebujemy wiedzy na temat hałasu i dźwięku, a także doświadczenia jakie kroki poczynić, aby go zniwelować. Pogłębienie uszkodzenia słychu jest czynnikiem całkowicie indywidualnym. Poniżej zaprezentowany jest wpływ poszczególnych obciążeń na uszkodzenie słuchu:

  • przy 80 dB obciążenie przez 10 lat średnio przez 8 h dziennie- istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu
  • przy 82 dB obciążenie przez 10 lat- od 1%-2% uszkodzenia słuchu- nie ma ono nic wspólnego z wiekiem
  • przy 85 dB obciążenie przez 10 lat-około 4% uszkodzenie słuchu, które znowu nie ma nic wspólnego z wiekiem
  • przy 90 dB obciążenie przez 10 lat- około 11% uszkodzenie słuchu, które znowu nie ma nic wspólnego z wiekiem

Ryzyko wystąpienia szumu usznego powiązanego z uszkodzeniem słuchu może być wyniszczające i może pociągać za sobą daleko idące konsekwencje w życiu zawodowym i prywatnym.


Co to jest fala dźwiękowa?

Fala dźwiękowa jest określana przez prędkość, amplitudę i częstotliwość. Prędkość dźwięku zależy od warunków zewnętrznych, przez które się porusza, ale także od temperatury. Prędkość dźwięku wynosi ok.. 340 m / s w powietrzu - i 1500 m / s w wodzie. Długość fali jest równa odległości między dwoma szczytami fali. Dźwięk długości fali λ odnosi się do prędkości dźwięku c oraz jej częstotliwości f, co opisuje wzór:

λ = c / f

λ = długość fali dźwięku,

c = prędkość dźwięku

f = częstotliwość dźwięku,

Opinie klientów

Mówią o nas:
Dobry kontakt, szybka wysyłka, dobrze zapakowany towar o zaskakująco wręcz wysokiej jakości. Polecam
Sławomir Kwietniowski
Mówią o nas:
Wszystko na najwyższym poziomie oraz za rozsądne pieniądze. Szybko i konkretnie. Gorąco polecam sprzedającego
Andrzej Walczyk
Mówią o nas:
Szybka bezproblemowa realizacja. Towar zgodny z opisem. Polecam.
Teresa Lubomirska
Mówią o nas:
WSZYSTKO NA 5+ POLECAM GORĄCO
Anna Trancygier
Mówią o nas:
Polecam gorąco, towar dotarł zgodny z opisem, nie długi czas oczekiwania na paczkę. Świetny kontakt ze sprzedającym! Niebawem na pewno wykonam następne zamówienie! POLECAM!!
Ryszard Poleszak
Mówią o nas:
Wszystko super, kontrahent godny polecenia! 100% pozytyw
Piotr Nowak
Mówią o nas:
Towar w super cenie, zgodny z opisem. Serdecznie POLECAM !!!
Krzysztof Ryjak
Mówią o nas:
Wszystko w porządku. Akustik na 5 gwiazdek
Tomasz Hepner
Mówią o nas:
Szybko, sprawnie i bezpiecznie. REWELACJA. Polecam wszystkim !!!
Beata Paluszczak
Mówią o nas:
B.dobry kontakt,towar zgodny z opisem a do tego szybka i tania przesyłka! POLECAM!
Tymoteusz Malinowski
Mówią o nas:
Świetny towar! miła i fachowa obsługa polecam taki interes to sam przyjemność
Michał Będźmierowski
Mówią o nas:
100% POZYTYW WSZYSTKO W JAK NAJLEPSZYM PORZĄDKU, ZGODNIE Z OPISEM I SZYBKA PRZESYŁKA, POLECAM I DZIĘKUJĘ!!!
Mariusz Charko
Mówią o nas:
Bardzo sprawny i miły kontakt, szybka wysyłka, gąbki dobrej jakości - salka prób oferuje teraz zupełnie inny poziom akustyki :) Pozdrawiam i polecam!
Mariusz Wójcik
Mówią o nas:
Zdecydowany pozytyw. Kontakt ze sprzedawcą na dobrym poziomie, uprzejmy i konkretny. Przesyłka też bez zastrzeżeń. POLECAM!! Sprzedawcę jak i jego towary. Nie rozczarujecie się :)
Wojtek Grochowski
Mówią o nas:
BARDZO WIELKI PLUS DLA SPRZEDAJĄCEGO,SZYBKA PRZESYŁKA I UCZCIWE PODEJSCIE DLA KUPUJĄCEGO !!! BARDZO POLECAM
Paweł Sulej